wtorek, 1 lutego 2011

Leczenie kolan komórkami macierzystymi

Bardzo obiecujące są zastosowania komórek macierzystych w leczeniu wszelkich schorzeń stawu kolanowego.

Do najczęstszych schorzeń schorzeń stawu kolanowego należą :

- przeciążenia spowodowane nadwagą lub zbyt intensywną eksploatacją (forsowny sport, brak odpowiedniej rozgrzewki itp)

-uszkodzenie więzadeł krzyżowych – ważnym objawem uszkodzenia więzadła krzyżowego jest słyszalny trzask. Innym symptomem może być narastający z dnia na dzień krwiak oraz uczucie niestabilności kolana, tzw. „uciekanie” kolana. Leczenie może być zachowawcze tj. po nakłuci kolana i usunięciu krwiaka stosuje się unieruchomienie oraz rzadziej leczenie operacyjne.

-rozerwanie łąkotek – może dojść do tej kontuzji w wyniku jednorazowego urazu (silne uderzenie z boku kolana, przy zgiętym stawie), ale najczęściej sumuje się wiele powtarzających się mikrourazów. Objawem uszkodzenia łąkotki może być tzw. blok kolana. Powoduje on, że nie możemy od razu wyprostować kolana lub go zgiąć.
Leczenia uszkodzonej łąkotki może być operacyjne lub zachowawcze. Bardzo ważna jest późniejsza rehabilitacja, która zapobiega zanikom mięśniowym.

-chondromalacja kolana, czyli niszczenie chrząstki stawowej - powodem tej choroby mogą być sumujące się mikrourazy, nadwaga, predyspozycja genetyczna oraz przeciążania stawów. Objawiać się to może słyszalnym strzelaniem w kolanie, bólem w przedniej części stawu kolanowego (szczególnie przy kucaniu), niepewność stawu przy obciążaniu go, trzeszczenie w kolanie itp. Leczenie jest bardzo trudne, więc jeżeli mamy z tym problem, ważne jest zapobieganie wszelkim obciążeniom kolan oraz wzmocnienie mięśni w obrębie stawu.

-rozerwanie łąkotek – może dojść do tej kontuzji w wyniku jednorazowego urazu (silne uderzenie z boku kolana, przy zgiętym stawie), ale najczęściej sumuje się wiele powtarzających się mikrourazów. Objawem uszkodzenia łąkotki może być tzw. blok kolana. Powoduje on, że nie możemy od razu wyprostować kolana lub go zgiąć.

Obecnie coraz więcej klinik rozpoczyna leczenie takich schorzeń kolan przy pomocy komórek macierzystych. Dziś przed chorymi otwierają się nowe możliwości. Mogą uniknąć operacji chirurgicznych i wielu leków łagodzących dolegliwości chorobowe. Innowacyjna metoda leczenia polega na pobraniu z organizmu pacjenta jego własnych komórek macierzystych i po odpowiednim "przygotowaniu" w ciągu kilku godzin wstrzyknięciu ich w chore kolano. Komórki macierzyste "odbudowują" zniszczone tkanki i pacjent wraca do zdrowia.
Czytaj więcej na www.regenexx.com

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy ktoś wie, czy w Polsce leczy się kolana tą metodą i w jakim szpitalu? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo od lat cierpię na zwyrodnienie chrząstki kolanowej.

Anonimowy pisze...

ostatnio bylo dość głośno o tym, w Poznaniu coś takiego przeprowadzali, nie wiem jednak w jakim szpitalu, to juz musisz sie z archiwum dowiedziec... ale cos czuje ze w jakiejs prywatnej klinice

Anonimowy pisze...

W Łodzi MAgnus medical Clinik Kopernika 38, ALE nie wierzcie w cuda!
Niektóre schorzenia morze i komórki macierzyste to i leczą, zwłaszcza tkanek ukrwionych (mięsnie, sciegna itp.) ale chrzastki nie sa ukrwione i tam oe nie pomogą! Mimo to w ww. klinice :( wmawiaja, ze to cudowny lek na chrzastki również, lecza tam rowniez biodra. Ja dałem sie złapać wydałem 12 000 za zabieg artroskopii 4000 i komórek 8000 i teraz wydam jeszcze raz tyle na długotrwałą rehabilitację aby wrócic co najwyzej do stanu pierwotnego! A wystarczyła by mi tylko rehabilitacja!
Dla pieniedzy lekarze wmówia cierpiacemu pacjentowi WSZYSTKO i nie ponoszą za nasze cierpienia odpowiedzialności!
Ostrzegam, sprawdzajcie 10 X w różnych źródłach ich diagozy!
Nawiasem odwirowanie komórek macierzystych robi sie na tym samym sprzęcie na którym oddziela sie np. osocze i kosztuje to max. 1500 zł.
Zostawiam Wam ocene moralną lekarzy z Magnus Medical !!!

Anonimowy pisze...

"Czy ktoś wie, czy w Polsce leczy się kolana tą metodą i w jakim szpitalu? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo od lat cierpię na zwyrodnienie chrząstki kolanowej"

Ja mam skierowanie do szpitala MSWiA w Opolu

Anonimowy pisze...

szpital MON w Wa-wie lek med Pisarczyk Piotr

Anonimowy pisze...

Ja polecam Instytut DermaMed we Wrocławiu. Leczyłam tam kolana a moim lekarzem był dr Marcin Malcewicz. Pomyślałam że osocze bogatopłytkowe to moja ostatnia deska ratunku i pomogło. DermaMed są prekursorami ortopedii regeneracyjnej czyli leczenia komórkami macierzystymi w Polsce i są w tym naprawdę najlepsi. Mi pomogli.

Anonimowy pisze...

Potwierdzam. Dr Malcewicz to chyba najlepszy ortopeda we Wrocławiu, który wykonuje iniekcje z osocza bogatopłytkowego. Mi bardzo pomógł w wyleczeniu ostrogi piętowej. Do dr Malcewicza trafiłam z polecenia i warto było. Polecam

Anonimowy pisze...

Jutro ide na zabieg wszczepienia komorek macierzystych do przychodni Ojcow Bonifratrow w Katowicach bogucicach. Zabieg ten kosztuje 200zl.Czy pomoze nie wiem.Napisze po zabiegu.Anna

Anonimowy pisze...

Pomogło? Bo 200 zł to chyba nie za komórki macierzyste. Tyle może kosztować zastrzyk z kw.hialuronowym. Podanie osocza bogatopłytkowego to koszt 1000 zl,
komórki macierzyste kosztują ok.8000.