środa, 12 stycznia 2011

komórki macierzyste - choroba Alzheimera

Joanna Choduń, 2009-07-23

Komórki macierzyste w walce z chorobą Alzheimera.

Dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Kalifornii pojawiła się nowa nadzieja dla chorych na Alzheimera. Odkryli oni, że wszczepienie komórek macierzystych do mózgu chorego pozwala mu odzyskać sprawność umysłu i odwrócić problemy z pamięcią. Na razie przeprowadzono tylko eksperymenty na myszach, ale jeżeli metoda okaże się bezpieczna, to można będzie ją stosować w leczeniu ludzi.

Naukowcy przypuszczają, że wszczepienie macierzystych komórek nerwowych pozwala przywrócić nie tylko dawną sprawność umysłu, lecz także utraconą w wyniku choroby pamięć. Jak komentuje profesor Frank LaFerla – dyrektor uniwersyteckiego Instytutu Badań nad Upośledzeniem Pamięci i Chorobami Neurologicznymi – w uproszczeniu można powiedzieć, że wszczepienie komórek macierzystych stanowi coś w rodzaju „nawozu” stymulującego rozwój mózgu.

Po wszczepieniu do mózgów myszy komórek macierzystych naukowcy odkryli, że około 6% z nich przekształciło się w neurony, zaś pozostałe – w inne komórki wchodzące w skład tego narządu. Wszczepienie komórek wspomogło tworzenie białek, nazywanych czynnikiem wzrostu pochodzenia mózgowego (po angielsku brain-derived neurotropic factor, czyli BDNF). Białka te pobudzają istniejące tkanki nerwowe do wypuszczania nowych połączeń nerwowych.

Jak komentują badacze, pojawia się duża szansa na wynalezienie zupełnie nowej technologii leczenia choroby Alzheimera. Obecnie w Wielkiej Brytanii żyje około 700 tysięcy ludzi z demencją. Alzheimer jest zaś najbardziej popularną jej formą. Niestety, należy się spodziewać, że w następnych dekadach liczba chorych będzie wzrastać. Starzenie się społeczeństwa sprawia, że coraz więcej osób osiąga wiek, w którym wzrasta ryzyko wielu chorób, w tym również Alzheimera.

Źródło: Telegraph.co.uk

Brak komentarzy: